Simona Halep este în semifinalele de la Wimbledon! Românca a învins-o pe Sabine Lisicki

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Simona Halep, cel mai bine clasată româncă în ierarhia mondială a tenisului feminin FOTO Reuters

Simona Halep (3 WTA) a învins-o pe Sabine Lisicki (19 WTA) în sferturile de finală de la Wimbledon, disputate miercuri. Românca s-a impus în două seturi, cu 6-4, 6-0, după un joc de aproximativ o oră.

Simona Halep s-a calificat în semifinalele de la Wimbledon, o premieră atât în cariera ei, cât şi în istoria României. Aceasta şi-a confirmat statutul de favorită a meciului, iar în următoarea fază a competiţiei o va întâlni pe Eugenie Bouchard (13 WTA), care a învins-o pe Angelique Kerber (7 WTA), cu scorul de 6-3, 6-4.

După victorie, ocupanta locului trei în ierarhia mondială a tenisului feminin a declarat potrivit „Prosport“: „A fost un meci bun. Am început mai lent, am fost condusă, dar am revenit şi am reuşit să câştig. A fost o atmosferă extraordinară pe Arena Centrală, sunt foarte bucuroasă de victorie. Trebuie să fac un meci bun şi mâine (n.r. - cu Eugenie Bouchard). Am mai multă încredere în mine, secretul e să te simţi bine pe teren şi să câştigi fiecare punct. Joc cu plăcere, acesta cred că este secretul meu. Am căpătat experienţă, iubesc tenisul şi vreau doar să jocAm jucat incredibil! Nu este vorba de o cheie a succesului, ci mă simt foarte bine“.
Până acum, românca  le-a eliminat, rând pe rând, pe Teliana Pereira (88 WTA, primul tur, cu 6-2, 6-2), Lesia Tsurenko (170 WTA, turul doi, cu 6-3, 4-6, 6-4), Belinda Bencici (71 WTA, 16-imi, cu 6-4, 6-1), Zarina Diyas (72 WTA, optimi, cu 6-3, 6-0) şi Sabine Lisicki.

DESFĂŞURAREA MECIULUI

Setul I

• Halep - Lisicki: 6-4. Simona ia game-ul necesar adjudecării setului.
  • Halep - Lisicki: 5-4. Românca preia conducerea, pentru prima dată în acest meci.
  • Halep - Lisicki: 4-4. Simona reuşeşte egalarea, un moment psihologic extrem de important. Românca a avut câteva greşeli în acest game, însă a reuşit să se concentreze pe final.
  • Halep - Lisicki: 3-4. Simona ia breakul.
  • Halep - Lisicki: 2-4. Un game „strâns“, pe care-l câştigă Simona.
  • Halep - Lisicki: 1-4. Nemţoaica ia game-ul pe propriul serviciu.
  • Halep - Lisicki: 1-3. Românca începe să-şi revină, profită de slăbiciunile adversarei şi câştigă primul său game în acest meci.
  • Halep - Lisicki: 0-3. Nemţoaica începe să dea semne că cedează, ezită în momente importante, însă reuşeşte să se distanţeze pe tabelă.
  • Halep - Lisicki: 0-2. Jucătoarea de origine germană ia şi al doilea game.
  • Halep - Lisicki: 0-1. Simona debutează bine în această partidă, ia primul punct, dar Sabine reuşeşte să câştige game-ul de deschidere.
  • Sabine Lisicki are primul serviciu.

Setul al II-lea

• Halep - Lisicki: 6-0. Românca reuşeşte să câştige în mod categoric cel de-al doilea set.
  • Halep - Lisicki: 5-0. Halep e la un singur pas de câştigarea celui de-al doilea set.
  • Halep - Lisicki: 4-0. Românca ia game-ul al patrulea la zero.
  • Halep - Lisicki: 3-0. Simona nu iartă nimic şi câştigă game-ul al treilea.
  • Halep - Lisicki: 2-0. Nemţoaica dă semne de oboseală deja, face greşeli importante şi românca ia şi cel de-al doilea game, bifând şapte jocuri câştigate consecutiv.
  • Halep - Lisicki: 1-0: Game strâns la debutul celui de-al doilea set, dar se impune Simona, care face break.