CM 2014 Brazilia - Germania 1-7. Nemţii au „şters pe jos” cu naţionala ţării gazdă, marea favorită

0
Publicat:
Ultima actualizare:
André Schürrle FOTO Reuters

Echipa naţională a Braziliei a suferit marţi cea mai drastică umilinţă din istoria echipei naţionale, fiind învinsă de reprezentativa Germaniei, cu un neverosimil 7-1, în cadrul semifinalelor Campionatului Mondial.

Diferenţa de scor dintre cele două echipe este cea mai mare înregistrată în istoria semifinalelor Cupei Mondiale, depăşind un record de mai bine de 60 de ani. În 1954, RFG învingea Austria cu scorul de 6-1.

După meciul de marţi seară, echipa condusă de Joachim Low s-a calificat pentru a şaptea oară, un record, în finala Cupei Mondiale.

Prima repriză a debutat cu o ocazie pentru naţionala Braziliei, atunci când Marcelo a preluat o minge de la nemţi pe care a trimis-o în diagonală, în stânga porţii apărate de Neuer. Germanii nu stau prea mult pe gânduri şi încep ofensiva la poarta Braziliei în minutul 11, cu un gol marcat de Thomas Muller.

La doar 10 minute distanţă, echipa naţională a Germaniei porneşte „măcelul” împotriva elevilor conduşi de Luiz Felipe Scolari. În doar cinci minute, Miroslav Klose şi Toni Kroos (dublă) marchează trei goluri în poarta brazilienilor. Însă acesta este doar începutul. Sami Khedira majorează încă o dată scorul pentru nemţi la un neverosimil 5-0.

În cea de-a doua repriză, meciul rămâne dominat de nemţi, chiar dacă şi brazilieni mai au câteva ocazii importante la poarta apărată de Neuer. În minutul 69, germanii îşi continuă „asediul” la adresa echipei naţionale a Braziliei şi majorează încă o dată scorul la 6-0, după o intervenţie a lui Andre Schurrle.

Peste aproximativ 10 minute, acelaşi Schurrle realizează dubla (7-0) şi aduce cu această ocazie lacrimile pe feţele suporterilor brazilieni.

Finalul meciului aparţine însă sud-americanilor, care marchează doar pentru a mai şterge din ruşine. Astfel, în minutul 90, Oscar schimbă scorul la 7-1.

David Luiz: „Cer iertare poporului brazilian”

Prima reacţie în urma partidei a venit din partea căpitanului reprezentativei Braziliei, David Luiz, care a cerut iertare poporului brazilian pentru înfrângerea ruşinoasă.

David Luiz

David Luiz plânge în urma înfrângerii echipei sale FOTO Reuters

„Îmi doream să văd oamenii din Brazilia zâmbind. Toată lumea ştie ce important este pentru mine să văd Brazilia fericită datorită fotbalului. Ei au meritat victoria, au fost mai buni ca noi, s-au pregătit mai bine. Este o zi foarte tristă. Cer iertare poporului brazilian”, a spus David Luiz, cu lacrimi în ochi, la finalul meciului cu Germania.

De cealaltă parte, atacantul Miroslav Klose a declarat că meciul cu Brazilia a demonsrat că naţionala Germaniei este un grup unit. „Nu cred că a fost un meci uşor, am început senzaţional, am avut noroc că am putut juca toţi la nivel extraordinar. Ne-am antrenat foarte bine, suntem un grup unit şi s-a văzut”, a spus Klose.

O altă reacţie după meci a venit şi din partea lui Thomas Muller: „Greu de descris această seară. Nu ne-am aşteptat, dar se vede cât de diferite pot fi meciurile. În prima repriză am fost extraordinari, am spart toate ghinioanele. Mai avem un singur meci, trebuie să jucăm pe viaţă şi pe moarte şi să câştigăm titlul. Astăzi ne-a mers perfect, nu există nicio echipă care să ne stea în faţă”.

Portarul echipei naţionale a Braziliei, Julio Cesar, a declarat la finalul meciului că nu poate explica învingerea din partida cu Germania. „Până acum totul a fost frumos, dar aş fi preferat să pierdem cu 0-1 din cauza unei greşeli făcute de mine. Este foarte complicat să explici ceea ce nu poate fi explicat. Trebuie să reunoaştem valorea fotbalului german”, a spus Julio Cesar.

Scolari: „Rezultatul este catastrofal. Eu sunt principalul responsabil. Iertaţi-ne”

Antrenorul echipei naţionale a Braziliei, Luiz Felipe Scolari, a spus după meci că rezultatul înregistrat marţi seară este unul catastrofal, el fiind principalul responsabil.

image

Antrenorul Braziliei, Luiz Felipe Scolari FOTO Reuters

„Transmit poporului brazilian că am făcut tot ce ne-a stat în putinţă, am dat totul. Iertaţi-ne. Suntem dezolaţi că nu putem continua până în finală. Dar vom lupta pentru locul trei şi sper că vom avea sprijinul fanilor. Eu am făcut echipa, eu sunt responsabil. Rezultatul este catastrofal şi poate că responsabilităţile sunt împărţite dar eu am decis tactica. Şi îmi asum responsabilitatea. Nu am datorii faţă de poporul brazilian, mi-am făcut treaba. Am făcut ceea ce am considerat că este mai bine şi ce am considerat corect. Putem spune că este o înfrângere teribilă din cauza rezultatului, dar nu cred că este o chestiune de datorie. Sunt de acord, este o catastrofă, dar să nu uităm că mai avem şi sâmbătă un meci”, a spus Scolari după partida cu Germania.

Selecţionerul Braziliei a mai afirmat că rezultatul nu ar fi fost unul diferit dacă echipa sa îl avea în teren şi pe Neymar. „Echipa Germaniei are multe calităţi, însă ceea ce s-a întâmplat astăzi nu este normal. Este cea mai drastrică înfrângere a Braziliei. Dar viaţa continuă chiar dacă este cel mai dureros moment al vieţii mele. Trebuie să acceptăm situaţia şi să vedem ce putem face diferit”, a mai declarat Scolari.

Chiar şi preşedinta Braziliei, Dilma Rousseff, a avut o reacţie la finalul meciului cu Germania afirmând că este „foarte, foarte tristă”.

„La fel ca toţi brazilienii, sunt foarte, foarte tristă pentru această înfrângere. Sunt extrem de dezolată pentru noi toţi, pentru suporteri, pentru jucători”, a scris Dilma Rousseff pe contul său de Twitter.

Rezumatul video al partidei poate fi urmărit pe site-ul FIFA.com

Echipele de start:

Brazilia: Julio Cesar - Maicon, Dante, David Luiz, Marcelo - Fernandinho, Luis Gustavo - Hulk, Bernard, Oscar - Fred

Germania: Neuer - Lahm, Boateng, Hummels, Howedes - Schweinsteiger, Khedira - Muller, Kroos, Ozil - Klose

Neamţul Miroslav Klose a devenit cel mai bun marcator din istoria Cupei Mondiale, cu 16 reuşite, una mai mult decât brazilianul Ronaldo.

CITEŞTE ŞI:

*Olăroiu, mai tare decât Mourinho: românul a prevăzut dezastrul pentru brazilieni, portughezul i-a făcut campioni

*FOTO Imagini care spun o mie de cuvinte: Brazilia, sfâşiată de durere. Ce recorduri a stabilit meciul cu Germania