Bilanţul financiar al lui Halep: triumful de la Indian Wells a urcat-o pe locul 2 în lume în 2015. Cât a câştigat până acum

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Simona Halep

Constănţeanca de 23 de ani are trei titluri şi o singură înfrângere în 2015. Parcursul din acest an se reflectă şi în premiile încasate de Simona. Ea ocupă o poziţie impresionantă şi în clasamentul veniturilor all-time în tenisul feminin.

Simona Halep a câştigat primul turneu Premier Mandatory din carieră, a doua cea mai importantă categorie după competiţiile Grand Slam.

Victoria obţinută la Indian Wells, după finala cu Jelena Jankovici, i-a adus Simonei, pe lângă cele 1.000 de puncte în clasamentul WTA, şi un cec consistent, în valoare de 900.000 de dolari. Graţie acestui bonus financiar, constănţeanca de 23 de ani a ajuns pe locul 2 în clasamentul câştigurilor din tenisul feminin în 2015! Iată cum arată top 3 în acest moment:

1. Serena Williams (SUA) – 2,870,000 de dolari

2. Simona Halep (România) – 1,750,000

3. Maria Şarapova (Rusia) – 1,610,000

Locul 39 în clasamentul all-time

Simona Halep şi-a câştigat toate cele 11 trofee WTA de până acum în ultimii doi ani. Ascensiunea ei fulminantă se reflectă şi în clasamentul all-time al veniturilor din tenisul feminin. Aici, ea se află, începând de astăzi, pe locul 39 cu un total de 8,314,279 de dolari. Iată cum arată top 10: