Simona Halep la Miami: românca a reuşit o performanţă în premieră şi e în optimile turneului. Cum a ajutat-o Ioniţă

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Simona Halep a trecut, în turul III, de Camila Giorgi (Italia, 37 WTA) şi e în optimile turneului de la Miami. Constănţeanca de 23 de ani a avut două momente dificile peste care a trecut cu ajutorul antrenorului ei.

Simona Halep s-a calificat, în premieră, în optimi, la Miami, după ce, în 2012 şi 2013 drumul ei se oprise în turul III.

Acum însă, ocupanta locului 3 WTA a avut un meci relativ uşor cu Camila Giorgi, o adversară pe care a întâlnit-o pentru prima dată în circuitul WTA. „N-am jucat niciodată împotriva ei, nu o ştiam deloc. Mă bucur că am lovit puternic şi repede, m-am adaptat şi serviciului ei şi totul a fost bine. Nu simt că joc cel mai bun tenis al meu în momentul de faţă, dar am încredere în mine. E extraordinar să văd atâţia fani români în tribune, aici la Miami, care m-au susţinut permanent. Le mulţumesc tuturor“, a declarat Simona Halep, după meciul cu Giorgi

Halep a primit şi o susţinere importantă din partea antrenorului Victor Ioniţă. Mai întâi, la 4-3 pentru italianca în primul set, iar apoi la 2-1 pentru ea în setul doi, Ioniţă a coborât pe teren, a discutat cu Simona, iar sfaturile primite au ajutat-o pe Halep să revină spectaculos.

Constănţeanca de 23 de ani s-a impus cu 6-4, 7-5, după o oră şi 30 de minute de joc, iar în optimi o va întâlni pe Flavia Pennetta (Italia, 28 WTA), o adversară de coşmar pentru ea.

CITEŞTE ŞI:

*Simona Halep la Miami: românca revine pe teren în această noapte. La ce oră va fi meciul ei din optimi cu Pennetta

*Simona Halep la Miami: adversară de coşmar pentru românca în optimi. N-a învins-o niciodată în trei încercări

SETUL II

*GAME, SET, MECI HALEP: După patru break-uri consecutive, Simona a reuşit să-şi câştige serviciul şi, odată cu această performanţă, a tranşat partida, ajungând, în premieră, în optimi, la Miami.

*REBREAK HALEP: Simona a condus cu 40-30 şi şi-a adjudecat game-ul după cel mai frumos schimb de mingi din acest meci. Halep are 6-5 şi, pentru a doua oară, serveşte pentru a câştiga meciul.

*REBREAK GIORGI: Italianca a condus cu 40-0 pe serviciul Simonei şi, la 40-15, a egalat situaţia: 5-5.

*REBREAK HALEP: Simona a avut o replică senzaţională şi a câştigat game-ul pe serviciul adversarei la zero. Halep conduce cu 5-4 şi va servi pentru câştigarea meciului şi calificarea în optimi.

*BREAK GIORGI: O dublă greşeală comisă de Halep la 30-30 şi apoi o minge trimisă afară i-au dat ocazia lui Giorgi să egaleze situaţia: 4-4.

*După trei game-uri pierdute la rând, Giorgi şi-a câştigat serviciul cu greu, dar tot Simona conduce cu 4-3.

*Halep a salvat o minge de break, iar apoi a tranşat game-ul la prima şansă avută. Simona conduce cu 4-2.

*BREAK HALEP: Dublă greşeală comisă de Giorgi la minge de break, iar Halep conduce cu 3-2.

*Din nou, discuţia cu antrenorul a ajutat-o pe Halep. Aceasta şi-a câştigat serviciul la 30 şi a egalat situaţia în setul doi: 2-2.

*Giorgi şi-a câştigat serviciul şi conduce cu 2-1. Din nou, Victor Ioniţă a coborât pe teren şi a discutat cu Simona.

*REBREAK GIORGI: Ce revenire pentru jucătoarea din Italia! A condus cu 40-0 pe serviciul Simonei, a avut trei mingi de break şi a valorificat-o pe a doua. Scorul e, din nou, egal: 1-1.

*BREAK HALEP: Simona a început excelent setul doi. În cel mai lung game al meciului de până acum, Halep a avut o minge de break la 40-30, apoi Giorgi a irosit o minge de game, pentru ca Simona să reuşească break-ul la a doua şansă.

SETUL I

*GAME ŞI SET HALEP: italianca a jucat agresiv, a venit la fileu şi a ţinut pasul până la 30-30. Apoi, a salvat o minge de set, însă la a doua n-a mai avut ce să facă, iar Simona a câştigat primul set în 37 de minute.

*BREAK HALEP: Simona a condus cu 40-30 şi a valorificat prima minge de break. Acum, având 5-4, va servi pentru a câştiga primul set.

*Sfaturile primite de la Ioniţă au fost utile. Halep şi-a câştigat serviciul la zero. Scorul e egal: 4-4.

*A intervenit Victor Ioniţă, care a îndemnat-o pe Simona la calm, dar i-a şi reproşat o minge uşoară pe care a ratat-o la scorul de 3-2 pentru ea. Antrenorul i-a cerut Simonei să alerge mai mult şi să nu mai fie moale.

*Giorgi a prins curaj! Şi-a câştigat serviciul lejer, la 15, şi a preluat conducerea: 4-3.

*REBREAK GIORGI: game scăpat din mână de Halep. A condus cu 40-15, însă apoi italianca a câştigat trei puncte la rând, iar scorul a redevenit egal: 3-3.

*BREAK HALEP: două greşeli duble comise de Giorgi pe serviciul ei, apoi un punct câştigat de Halep, care a avut trei mingi de break. A valorificat-o pe prima şi a preluat conducerea cu 3-2.

*Game câştigat relativ uşor de Halep pe serviciul ei, la 30. Scorul e egal: 2-2.

*Italianca a condus cu 30-0, Halep a egalat, dar Giorgi a câştigat următoarele două puncte şi game-ul. 2-1 pentru Giorgi.

*Halep s-a distanţat la 40-0 şi şi-a câştigat serviciul la 30: scorul e 1-1.

*Giorgi şi-a câştigat serviciul la zero şi conduce cu 1-0.

*Meciul a început. Serveşte Camila Giorgi.

UPDATE 18.10 - Halep şi Giorgi au intrat pe teren şi fac încălzirea. Meciul va începe în câteva momente.

UPDATE 18.03 - Învingătoarea meciului Halep - Giorgi o va întâlni pe cea din confruntarea Victoria Azarenka (Belarus, 36 WTA) - Flavia Pennetta (Italia, 28 WTA).

UPDATE 17.56 - Meciul n-a început încă, dar cele două jucătoare vor intra pe teren în scurt timp.

Simona Halep a ajuns de două ori, în turul III, la Miami, însă n-a reuşit să depăşească această fază, fiind eliminată de Bartoli, în 2012, şi de Errani, în 2013.

Acum, venită după un triumf splendid, la Indian Wells, şi scăpată deja, la Miami, de adversare grele, precum Şarapova, Safarova sau Bouchard, Halep are o şansă mare de a avansa în fazele superioare ale competiţiei.

În plus, cu Şarapova deja eliminată, Halep poate ajunge pe locul 2 în lume, dacă va câştiga turneul de la Miami.

Următorul obiectiv va fi însă accederea în optimi, iar pentru asta Simona ar trebui să treacă de Giorgi, adversară cu care nu s-a mai întâlnit până acum în circuitul WTA.