Halep la Wimbledon: Simona Express. Românca a dat de pământ cu revelaţia de la French Open. Cine urmează

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Halep

A cincea jucătoare a lumii s-a grăbit să-şi adjudece victoria în turul III, după ce, vineri, ploaia i-a amânat confruntarea cu Kiki Bertens (Olanda, 28 WTA).

Singura olandeză prezentă în Top 100 mondial ajunsese în semifinale, la Roland Garros, iar forma ei bună i-a adus şi cel mai lung parcurs la Wimbledon: turul III.

Aici însă, Halep nu i-a dat nicio şansă. Cu mici momente de ezitare, Simona a dominat duelul cu Bertens şi a fost, în permanenţă, în controlul meciului. Victoria a venit, firesc, după 70 de minute.

Pentru Halep urmează un meci, în optimi, cu Madison Keys (SUA, 9 WTA).

Prima reacţie a Simonei Halep după victoria cu Bertens.

---------------
SETUL II

*6-3 Halep: GAME, SET, MECI! Bertens a condus cu 30-0 şi a avut minge de break la 40-30. Simona s-a repliat însă şi a rezolvat game-ul la deuce#1. Halep a ajuns în optimi, după un meci câştigat în 70 de minute.

*5-3 Halep: Bertens şi-a făcut serviciul la 15.

*5-2 Halep: Simona a rezolvat serviciul ei la zero cu primul ei as din acest meci.

*4-2 Halep: Bertens a luat serviciul ei la 15.

*4-1 Halep: Simona şi-a făcut serviciul la 30.

*3-1 Halep: Simona a avut minge de break la 40-30, dar a ratat-o. La deuce, Bertens şi-a făcut serviciul. Raportul ultimelor puncte: 16-6 pentru Halep.

*3-0 Halep: Alt game scurt, rezolvat de Simona pe serviciul ei.

*2-0 Halep: BREAK! Simona a condus cu 40-15 şi a valorificat prima minge de break.

*1-0 Halep: Simona, game alb pe serviciul ei.

*Serveşte Halep.
--------------------------------
SETUL I

*6-4 Halep: BREAK, GAME, SET! Simona a condus cu 40-0 pe serviciul olandezei şi a valorificat a doua minge de break. A rezolvat primul set in 40 de minute.

*5-4 Halep: Simona şi-a făcut serviciul la 30.

*4-4: Bertens a condus cu 40-0 şi a rezolvat game-ul la 30 cu ajutorul netului.

*4-3 Halep: REBREAK! Bertens a condus cu 40-15 şi a valorificat prima minge de break.

*3-2 Halep: Simona a luat serviciul ei la 30.

*2-2: Bertens şi-a făcut serviciul la deuce#4.

*2-1 Halep: Simona a luat serviciul ei la 15.

*1-1: REBREAK! Halep a condus cu 40-30 şi a valorificat prima minge de break.

*1-0 Bertens: BREAK! Olandeza a condus cu 40-0 şi s-a impus pe serviciul adversarei la 30.

---------------------
UPDATE 15.22 -
Meciul va începe acum. Beckham e printre spectatori.
------------------------
UPDATE 15.13 -
Meciul va debuta la 15.30.
-----------------------
Asta deoarece, spre deosebire de Schmiedlova (40 WTA), care n-a mai bătut pe nimeni din februarie, şi Schiavone (111 WTA), care e departe de zilele ei bune, Kiki Bertens (Olanda, 28 WTA) e într-o formă excelentă.

Vorbim despre jucătoarea care a atins semifinalele la French Open, iar acum a bifat cea mai bună performanţă de a ei la Wimbledon, ajungând în turul III.

Halep şi Bertens s-au întâlnit de două ori până acum în circuitul WTA, bilanţul fiind 1-1:

*2010 (Torhout, Belgia): Victorie Halep pe hard, scor 7-6, 6-2

*2012 (Fes, Maroc): Victorie Bertens pe zgură, scor 6-3, 6-4

Rămâi pe adevarul.ro pentru a urmări desfăşurarea partidei, minut cu minut!