Lovitură de teatru pe Stade de France! Portugalia a învins Franţa şi a câştigat titlul european pentru prima oară

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Portugalia a a învins, pe Stade de France, cu scorul de 1-0, după prelungiri, selecţionata Franţei, şi a câştigat Campionatul European pentru prima oară în istorie. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Eder, în minutul 109, care l-a învins pe Lloris cu un şut de la 23 de metri.

Portugalia, niciun titlu major. Franţa, de două ori campioană europeană şi o dată campioană mondială. Plus, ţara gazdă. De aici a pornit lupta din finala Campionatului European , o luptă ce părea inegală prin prisma palmaresului celor două echipe, dar şi a loturilor de jucători. Portughezii doar cu Ronaldo, francezii cu vedete de 24 de karate, de la Griezmann şi Pogba, şi până la Moussa Sissoko, un mijlocaş capabil să îndoaie orice apărare cu ruperile sale de ritm, bazate pe o forţă fizică de excepţie.

Echilibrul de pe Stade de France s-a rupt şi mai mult după ce Payet l-a tamponat grosolan, la intimidare, pe Cristiano Ronaldo, la câteva minute după ce începuse meciul. CR 7 s-a resimţit din plin şi după 20 de minute de chin pe teren, udat cu lacrimi şi o încercare nereuşită de bandajare a genunchiului afectat, a ieşit pe targă, luând cu el şi mare parte dinte speranţele fanilor portughezi de a câştiga trofeul.

Fără liderul ei, Portugalia s-a închis ermetic pe faza de apărare, având în portarul Rui Patricio şi în fundaşii centrali Fonte şi Pepe, triunghiul de susţinere a defensivei. În prima repriză, francezii au pătruns greu spre poarta adversă, Griezmann şi Sissoko cochetând cu golul, dar nu prin ocazii clare.

În mitanul secund, Portugalia s-a retras şi mai mult în apărare, încercând să ducă meciul spre prelungiri şi lovituri de departajere, acolo unde loteria îşi intră în drepturi. Griezmann a ratat o ocazie uriaşă în minutul 65, trimiţând cu capul peste poartă. Peste zece minute, Giroud a avut şi el golul în bocanc, dar Rui Patricio s-a opus. Portugalia a fost la un pas să dea lovitura, la un şut centrare a lui Nani. Apoi, Sissoko l-a întins bine pe Patricio, iar în minutul 92 Gignac a tras în bară de la numai câţiva metri.

Ocazia lui avea să se răzbune în prelungiri. Mai întâi, Guerreiro a lovit bara din lovitură liberă, pentru ca în minutul 108, Eder să arunce Stade de France în braţele deznădejdii, marcând cu un şut puternic şi plasat din afara careului. Portugalia a câştigat Euro 2016, la 12 ani după ce pierduse finala, în 2004, pe teren propriu, în faţa Greciei. Poate n-a fost echipa cea mai bună, dar a fost echipa care a ştiut să profite de tot ce i s-a oferit. Şi finalmente, a arătat că există viaţă şi cu Ronaldo pe bancă

Cât vor încasa jucătorii portughezi pentru titlul continental cucerit

VIDEO Ronaldo show! Vezi AICI ce a făcut starul portughez după ce a ieşit de pe teren

Franţa: Lloris - Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra - Pogba, Matuidi - Sissoko (Martial '110), Griezmann, Payet (Coman '58) - Giroud (Gignac '78). Selecţioner: Didier Deschamps.

Portugalia: Rui Patricio - Cedric, Pepe, Fonte, Guerreiro - William Carvalho - Renato Sanches (Eder '79), Adrien Silva (Moutinho '66), Joao Mario - Nani, Cristiano Ronaldo (Quaresma '25). Selecţioner: Fernando Santos.

Final de meci. Portugalia e noua campioană a Europei.

Min. 108: GOL PORTUGALIA: Eder înscrie cu un şut fabulos de la 25 metri.

Min. 104: Şansă mare de gol a Portugaliei la lovitura de cap a lui Eder după un corner. Respinge Lloris.

Min. 90: Gignac şutează în bară. O mare ocazie venită înainte ca meciul să intre în prelungiri.

Min. 84: Rui Patricio e din nou senzaţional! Un şut în forţă trimis de Sissoko a fost respins de portarul lusitan.

Min. 75: Rui Patricio respinge in extremis şutul lui Giroud.

Min. 66: Griezmann ratează ocazia meciului. Apare la finalizare şi reia cu capul peste poartă.

Min. 55: Un spectator a pătruns pe teren. A fost imediat placat de oamenii de ordine şi scos în afara gazonului.

Min. 54: Pogba şutează peste poartă din afara careului.

Min. 46: Startul reprizei secunde.

Pauză la Saint Denis în finala Campionatului European. Reprezentativele Portugaliei şi Franţei se află la egalitate la pauză, scor, 0-0. Finala de pe Stade de France a fost marcată de ieşirea lui Cristiano Ronaldo, pe targă şi în lacrimi, în minutul 25. A fost înlocuit de Quaresma, iar căpitanul Portugaliei a devenit Nani.

Min. 35: Rui Patricio respinge şutul lui Sissoko.

Min. 27: Quaresma a intrat în locul lui Ronaldo, transportat direct la vestiare pe targă.

Min. 26: Mijlocaşul portughez Renato Sanches a devenit, duminică, la 18 ani şi 328 de zile, cel mai tânăr jucător care evoluează într-o finală de Campionat European, informează site-ul oficial al UEFA. Renato Sanches, care este titular în meciul cu Franţa de pe Stade de France, l-a devansat pe coechipierul său Cristiano Ronaldo, care la 19 ani şi 150 de zile juca în finala pierdută cu Grecia de la Euro 2004.

Min. 25: Ronaldo este scos pe targă din teren. Atacantul portughez este în lacrimi.

Min. 18: Cristiano Ronaldo pare că s-a accidentat serios, în urma unui duel cu Payet. După câteva minute, căpitanul lusitanilor revine, cu un bandaj consistent la genunchi.

Min. 10: Ocazie uriaşă a gazdelor prin acelaşi Griezmann. Minge lobată care se ducea în poartă. Scoate Rui Patricio în corner.

Min. 8: Griezmann şutează pe lângă poartă din interiorul careului.

Min. 1: A început finala Euro 2016.

ECHIPELE DE  START

Portugalia: 1. Rui Patricio — 21. Cédric Soares, 3. Pepe, 4. José Fonte, 5. Raphael Guerreiro — 14. William Carvalho — 16. Renato Sanches, 23. Adrien Silva, 10. Joao Mario — 17. Nani, 7. Cristiano Ronaldo (cpt.). Selecţioner: Fernando Santos.

Franţa: 1. Hugo Lloris (cpt.) — 19. Bacary Sagna, 21. Laurent Koscielny, 22. Samuel Umtiti, 3. Patrice Evra — 15. Paul Pogba, 14. Blaise Matuidi — 18. Moussa Sissoko, 7. Antoine Griezmann, 8. Dimitri Payet — 9. Olivier Giroud. Selecţioner: Didier Deschamps.

Naţionala Portugaliei joacă pentru prima dată în finala unui turneu major, cea mai mare performanţă a sa de până acum la Euro fiind locul doi ocupat la ediţia din 2004.

Portughezii mai au în palmares un loc trei la Cupa Mondială din 1966. Francezii au câştigat Campionatul European în 1984 şi 2000, dar şi Cupa Mondială în 1998.

La ediţia din acest an a Euro, cele două finaliste au avut următorul parcurs:

Portugalia: Locul 3 în grupa F, după 1-1 cu Islanda, 0-0 cu Austria şi 3-3 cu Ungaria (s-a calificat numorându-se printre cele mai bune patru echipe de pe locul trei în grupele de la Euro); 1-0 cu Croaţia în optimi, 6-4 cu Polonia în urma loviturilor de departajare în sferturi, 2-0 cu Ţara Galilor în semifinale.

Franţa: Primul loc în grupa A, după 2-1 cu România, 2-0 cu Albania şi 0-0 cu Elveţia; 2-1 cu Irlanda în optimi, 5-2 cu Islanda în sferturi, 2-0 cu Germania în semifinale.

Fernando Santos: "Am spus dinainte că obiectivul nostru este să jucăm finala şi să o câştigăm. Suntem încrezători, pentru că vrem să îi facem fericiţi pe portughezi. Vrem să le dăm un motiv de bucurie. Nu cred că are sens să vorbim despre echipa Franţei. Toată lumea o cunoaşte foarte bine. Am spus încă de la început că există trei favorite la această competiţie: Franţa, Spania şi Germania. Şi mai erau alte candidate, inclusiv Portugalia, care poate chiar să câştige trofeul. Dacă ar trebui să fim atenţi la individualităţi, ne-am face griji în legătură cu toţi jucătorii. Ar trebui să spun numele fiecărui jucător din echipa Franţei. Franţa are jucători celebri, de calitate, care evoluează la echipe mari din întreaga lume. Fiecare poate face diferenţa, dar şi Portugalia are o echipă puternică, cu jucători care pot face diferenţa".

Didier Deschamps: "Avem oportunitatea de a deveni campioni europeni. Jucătorii ştiu că este un privilegiu faptul că joacă finala Euro 2016 acasă, la Paris. Nu am avut şansa să lucrăm la tactică de la semifinală, dar sunt încrezător că jucătorii mei vor fi pregătiţi pentru acest meci uriaş. Titlul obţinut de mine în 2000 aparţine trecutului. Aceasta este povestea lor (a jucătorilor). Eu fac parte din poveste, bineînţeles, pentru că sunt antrenorul. Faptul că am câştigat trofee majore ca jucător mă ajută, dar eu nu vorbesc niciodată despre trecut. Echipa Portugaliei are multă calitate şi nu a ajuns întâmplător în finală. La fel ca noi, portughezii au fost criticaţi la începutul turneului. La fel ca noi, au ajuns în finală. Sunt o echipă experimentată, care îşi poate modifica sistemul în funcţie de adversari".

Echipele probabile

Portugalia: Rui Patrício - Cédric, Pepe, Fonte, Guerreiro - William Carvalho, Adrien, João Mário, Renato Sanches - Nani, Ronaldo.

Franţa: Lloris - Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra - Pogba, Matuidi - Sissoko, Griezmann, Payet - Giroud.

Meciul va fi arbitrat de englezul Mark Clattenburg şi va fi transmis în direct de Dolce Sport şi Pro TV.