Cum de a renăscut gimnastica românească: Explicaţia rezultatelor formidabile de la Europene

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Larisa Iordache

Loturile feminine au strălucit la Campionatul European care a avut loc în weekend. Chiar dacă performanţele obţinute la Mersin (Turcia) sunt remarcabile, ele n-ar trebui să ne entuziasmeze peste măsură dintr-un motiv simplu.

Echipa feminină de gimnastică a României a câştigat, la Mersin (Turcia), medalia de argint la întrecerea continentală, în timp ce junioarele au luat aurul la toate disciplinele.

Doar 14 naţiuni s-au regăsit însă la startul întrecerii, între marile absenţe ale celei de a 33-a ediţii a Campionatului European numărându-se Rusia, Franţa, Marea Britanie, Italia şi Olanda, naţiuni care au renunţat să facă deplasarea din motive pandemice.

Lipsite de concurenţa puternică, România a dominat ziua calificărilor, la sfârşitul căreia a terminat pe prima poziţie, cu cinci puncte mai mult la total. Sâmbătă însă, din cauza unor evoluţii afectate de emoţii puternice, fetele noastre au cedat la limită aurul european şi au trebuit să se mulţumească doar cu locul secund. România a obţinut un total de 154.496 puncte, la o distanţă infimă de locul 1 ocupat de Ucraina (154.663) şi mult înaintea echipei de pe poziţia a treia, Ungaria (151.597).

Lotul de senioare a fost pregătit de Lăcrămioara şi Cristian Moldovan, Liliana Cosma, Nicolae Forminte, Florin Cotuţiu şi a fost format din Larisa Iordache, Daniela Trică, Antonia Duţă (Dinamo Bucureşti), Silviana Sfiringu şi Ioana Stănciulescu (Farul Constanţa).

Performanţa din Turcia pune capăt unei secete de 6 ani în concursurile seniorilor pe echipe, unde România nu mai luase medalii din 2012, la masculin, respectiv din 2014, la feminin, atunci când câştiga aurul continental.

Încă 4 medalii pe aparate

În finalele individuale pe aparate, româncele şi-au mai adăugat alte 4 medalii în palmares. Larisa Iordache a câştigat aurul la bârnă şi la sol şi a luat argint la sărituri, în timp ce Silviana Sfiringu a terminat pe poziţia secundă la bârnă.

Au acaparat aurul la junioare

Echipa de junioare a României, în componenţa Mara Ceplinschi, Ana Maria Bărbosu, Iulia Trestianu, Andreea Preda şi Ana Turcu, a obţinut rezultate excepţionale în absolut toate probele de concurs de la Campionatul European. Româncele nu doar că au dominat întrecerea pe echipe, dar au făcut spectacol şi în probele individuale. Ana Bărbosu, care a împlinit 14 ani în 26 iulie, a câştigat medalia de aur la individual-compus, după care s-a impus şi în finalele de la toate cele patru aparate. Maria Ceplinschi a luat argintul la individual compus şi în finala de la sol, în timp ce Andreea Preda a terminat pe poziţia a treia la bârnă.

Rezultatele echipei României la CE

Senioare

Aur - 2 medalii: Larisa Iordache (sol, bârnă)

Argint - 3 medalii: echipe, Larisa Iordache (sărituri), Silviana Sfiringu (bârnă).

Junioare

Aur - 6 medalii: echipe, Ana Bărbosu (individual-compus, sol, bârnă, sărituri, paralele)

Argint - 2 medalii: Maria Ceplinschi (individual-compus, sol)

Bronz - 1 medalie: Andreea Preda (bârnă)